Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo wydziału
Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Pod nazwą Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających kryje się nowoczesny ośrodek przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie, w którym powstaną specjalistyczne stanowiska laboratoryjne.

Połączone zostaną tam różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynieria ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigacja satelitarna. 

W Centrum powstaną wielkoskalowe modele redukcyjne statków – prościej ujmując: miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.
CEOP tablica informacyjna budowy Akademia Morska w Szczecinie

Prace na terenie budowy trwają już od wiosny 2019 roku. Pierwszy etap - najtrudniejszy - obejmował przygotowanie gruntu. Teren jest trudny, znajduje się blisko rzeki, zatem największe wyzwanie stanowiło jego odpowiednie wzmocnienie, dlatego też najpierw wykonawca, Prime Construction, wykonał palowanie gruntu pod fundamenty budynku. Dalsze etapy prac pozwoliły, by do końca roku budynek stanął w stanie surowym otwartym. Kolejne prace skupią się na budowie i wyposażeniu wnętrza budynku. Centrum ma być gotowe jesienią 2021 roku.

Jakim badania będą prowadzone w CEOP?

- Centrum stanie się przede wszystkim ultranowoczesnym ośrodkiem, który pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom – zaznacza Rektor, dr hab. inż. kpt. ż.w.  Wojciech Ślączka, prof. AMS, kierujący projektem. – Będziemy mogli prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, "pracujące" w wodzie: na powierzchni, toni morskiej i dnie – wyjaśnia Rektor.

Co to znaczy? Specjalistyczne laboratoria, które tu powstaną, pozwolą m.in. programować jednostki bezzałogowe, np. eksplorujące dno. Pamiętajmy, że na dużych głębokościach nie zadziała np. system GPS. W morzu musimy znaleźć inne punkty odniesienia, niż na powierzchni ziemi: w laboratorium będziemy mogli opracowywać technologie i programować rozwiązania, które później będą testowane i stosowane w trudnych morskich warunkach. Prace w CEOP będą więc także nierozerwalnie związane z dziedziną IT oraz z technologiami przyszłości.
- Centrum będzie w dużej mierze służyć nowoczesnej dydaktyce, to tu będziemy pokazywać studentom, jak w przyszłości będzie wyglądać rynek żeglugowy – podkreśla Rektor.

Ośrodek jest istotną inwestycją nie tylko z punktu widzenia uczelni, ale także regionu i Szczecina. To dla tutejszych firm i instytucji stanie się ważnym zapleczem naukowo-badawczym dla przyszłego rozwoju branży.


 To ważny ośrodek dla Pomorza Zachodniego – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, gdy podpisywał dofinansowanie projektu. - Udało nam się zakontraktować jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej. Jestem przekonany, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających wzmocni infrastrukturę badawczą naszych zachodniopomorskich uczelni – podkreślał.

 

Finansowanie projektu

Projekt dofinansowany jest ze środków RPO Województwa Zachodniopomorskiego
Wartość inwestycji –
Koszt całkowity projektu – 29 421 939,95 zł
Poziom dofinansowania – 74,84%
Dofinansowanie z UE – 18 001 652,04 zł

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę