Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo wydziału
Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

27 maja 2024 r. Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) zostało oficjalnie otwarte i przekazane do użytku

Symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem do budynku Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających dokonali wspólnie: JM Rektor PM Wojciech Ślączka, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Wicewojewoda zachodniopomorski, Bartosz Brożyński. 

Uroczystość zgromadziła także przedstawicieli branży morskiej, zaprzyjaźnionych instytucji i uczelni, studentów, pracowników i władze PM. Goście udali się następnie do sali konferencyjnej, gdzie Rektor przedstawił pokrótce historię projektu, głos zabrali także zaproszeni goście.

Właśnie tak wygląda gospodarka morska przyszłości - mówił minister Arkadiusz Marchewka. - Patrząc na to miejsce wiem też, jak dużo pracy nas jeszcze czeka przy budowanym naprzeciwko Polskim Ośrodkiem Ratownictwa Morskiego, ale ten intensywny rozwój Politechniki Morskiej sprawia, że jesteśmy naprawdę dumni z tej uczelni – dodał. 

To najnowocześniejszy ośrodek tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie . Nie kryję dumy z CEOP, dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt zarówno po stronie uczelni, jak i Urzędu Marszałkowskiego - podkreślał Olgierd Geblewicz.

Kolejnym punktem uroczystości była wizyta na nabrzeżu OSRM, gdzie obserwowano manewry modelu redukcyjnego autonomicznego statku. 

Dwa wielkoskalowe modele redukcyjne statków - to autorski projekt związany z CEOP - dzięki nim naukowcy będą mogli pracować nad efektywnymi i skutecznymi rozwiązaniami dla żeglugi autonomicznej. Model obserwowany na wodach Odry to kontenerowiec Tripple E „MAJESTIC" MAERSK, 18 340 TEU - w skali 1:70. Na nabrzeżu można było podziwiać także drugi z modeli - masowiec mv „TATRY” (PŻM) w skali 1:40.
Modele będą służyć do badań nad statkami statków autonomicznymi w zakresie
  • zdalnego manewrowania,
  • analizie ryzyka eksploatacji,
  • budowie matematycznych modeli i algorytmów do autonomicznego sterowania statkami bezzałogowymi,
  • opracowaniu technologii do komunikacji pomiędzy centrum obsługi na lądzie a pokładem.
Ostatnim akcentem otwarcia CEOP było zwiedzanie 11 specjalistycznych laboratoriów. To w nich naukowcy prowadzą badania nad automatyzacją i żeglugą autonomiczną, technologiami nawigacyjnymi i technikami satelitarnymi, pozycjonowaniem obiektów w ruchu - na powierzchni wody lub w głębi, opracowywaniem nowoczesnej infrastruktury wodnej, badaniami dna morza, pomiarami hydro- i kartograficzne oraz kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz skutecznego kalkulowania ryzyka w żegludze.
​​​​​​​
Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających jest największą od lat inwestycją akademicką w regionie zachodniopomorskim - to projekt dofinansowany ze środków UE - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, wart łącznie 29.172.579,13 zł. 

Szczegóły projektu CEOP - współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020  >> https://pm.szczecin.pl/pl/uczelnia/projekty/centrum-eksploatacji-obiektow-plywajcych/

Oś Priorytetowa 1: Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie.
Działanie 1.3 Rozwój publicznej infrastruktury badawczej.
Cel projektu: Rozwój istniejącej bazy badawczej Politechniki Morskiej w Szczecinie poprzez utworzenie nowoczesnego centrum naukowo-badawczego, odpowiadającego współczesnym światowym standardom prowadzenia badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych w obszarze szeroko rozumianej gospodarki morskiej.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę